KONTAKT:

Poradnia Stomatologiczna,
ul. Jana Pawła II 1
tel. (32) 766 01 97

Poradnia Ortodontyczna,
ul. Jana Pawła II 1
tel. (32) 766 01 94

foto title

STOMATOLOGIA ZACHOWAWCZA

Próchnica zębów jest to choroba polegająca na niszczeniu i rozkładzie twardych tkanek zęba - zębiny i szkliwa. Rozpoczyna się ona najczęściej w miejscach, w których dochodzi do łatwego odkładania się płytki nazębnej – zagłębieniach, bruzdach i szczelinach na powierzchni zębów. Najczęściej proces lokalizuje się na zgryzowych płaszczyznach trzonowców i przedtrzonowców, z uwagi na ich urozmaiconą rzeźbę.

Stomatologia zachowawcza - więcej informacji

Leczenie próchnicy sprowadza się do mechanicznego usunięcia zniszczonych tkanek i zastąpienia ich materiałem sztucznym o właściwościach w największym stopniu zbliżonych do szkliwa i zębiny. Zmienione próchnicowo tkanki mają twardą konsystencję i mogą być usunięte tylko drogą mechanicznego opracowania ubytku.

Stomatologia oferuje różnorodne materiały do wypełniania ubytków. Wypełnienie powinno być przede wszystkim wytrzymałe, estetyczne oraz nieszkodliwe dla zdrowia. Będące obecnie w szerokim użyciu materiały kompozycyjne dają możliwość idealnego doboru barwy, co jest szczególnie ważne przede wszystkim w przednim odcinku uzębienia. Nowoczesna stomatologia oferuje różnego rodzaju materiały kompozytowe chemo- i światłoutwardzalne oraz wypełnienia glasjonomerowe stosowane do wypełniania ubytków w zębach mlecznych.

Stosowane przez lata wypełnienia z amalgamatu, ze względu na ciemny kolor, pozostawiają wiele do życzenia. Jeśli chodzi o wpływ na zdrowie człowieka, zdania są podzielone - z amalgamatu uwalnia się wprawdzie szkodliwa rtęć, ale jej ilości są śladowe.