KONTAKT:

Poradnia Stomatologiczna,
ul. Jana Pawła II 1
tel. (32) 766 01 97

Poradnia Ortodontyczna,
ul. Jana Pawła II 1
tel. (32) 766 01 94

foto title

ORTODONCJA

Piękne równe zęby są niewątpliwie wielkim atutem. Ortodoncja, obecnie bardzo dynamicznie rozwijająca się dziedzina stomatologii, zajmuje się leczeniem różnych wad zgryzu. Jej celem jest uzyskanie zgryzu prawidłowego, czyli takiego, w którym zęby górne wystają ponad zęby dolne i kiedy każdy ząb styka się z dwoma zębami przeciwległej szczęki (z wyjątkiem dolnych siekaczy środkowych i górnych trzecich trzonowców, które stykają się z jednym zębem). Każde inne ustawienie zębów uznaje się za wadę zgryzu.

Ortodoncja - więcej informacji

Przyczyną powstawania wad zgryzu u dzieci jest zazwyczaj nawyk ssania palca lub smoczka, natomiast u młodzieży i osób dorosłych brak miejsca w szczękach, powodujący stłoczenie i obracanie się zębów. Leczenie wad zgryzu należy zacząć już w okresie wyrzynania się zębów mlecznych i kontynuować również w okresie wymiany uzębienia.

Wady zgryzu koryguje się za pomocą aparatów ortodontycznych stałych i ruchomych:

  • Aparaty ruchome przeznaczone są przede wszystkim dla dzieci do 13. roku życia. Wykonane są z akrylu oraz metalowych elementów utrzymujących i regulacyjnych. Aparaty powinny być noszone przez min. 10-12 godzin na dobę, przez okres od 3 do 4 lat.
  • Aparaty stałe składają się z przyklejonych do powierzchni zębów zamków, pierścieni zakładanych na zęby trzonowe oraz łuków łączących zamki z pierścieniami. W trakcie leczenia niezbędne są wizyty kontrolne, podczas których, w zależności od postępującej korekcji zgryzu, wymieniane są łuki. Aparaty stałe zakłada się na ok. 2 lata. Po zdjęciu aparatu stałego konieczne jest kontynuowanie leczenia podtrzymującego przez okres od 6 do 12 miesięcy.